Четвер, 15.11.2018, 18:49
Віртуальна газета"ВІКНА" м.Лохвиця
Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця
 
Головна сторінка | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гость | RSS
 
Меню сайту
Розділи новин
Україна [226]
Полтавщина [315]
Світ [50]
м.Лохвиця [405]
Різне [58]
Лохвицький р-н. [354]
Міні-чат
500
Головна » 2014 » Лютий » 5 » Укранець з Лохвиці Яків Подгорний - один із перших підводників флоту Московської імперії
Укранець з Лохвиці Яків Подгорний - один із перших підводників флоту Московської імперії
23:29
Українець із Лохвиці Яків Подґорний – один із перших моряків-підводників та конструктор систем озброєння підводних човнів військового флоту Московської імперії


Зовсім випадково, проглядаючи матеріали сайту «Музею совєтської окупації – «Меморіалу» імені Василя Стуса», в яких, між іншим, зазначалось, що «засобами, аж до терористичних актів, большевики постійно боролися проти еміґрації. Боролися як масово, засадничо проти еміґрації як такої, так і індивідуально, проти окремих осіб. Здається, ідеалом тодішніх большевицьких лідерів, тим ідеалом, якого вони прагнули осягти, була цілковита, тотальна її ліквідація…». Серед багатьох імен «інші російські в’язні» з посиланням на видання «Труды эмиграции. Часть 2», (с. 587-588) значився такий собі, «військовий діяч Яков Іванович Подґорний (*1877 у Лохвиці на Полтавщині). Ця особа знищеного большевиками мого земляка мене дуже зацікавила. Хто ж це був, думав я собі?!

І хоча у своїй більшості різні джерела відносять Якова Івановича Подґорного до імен білої московської еміґрації, - все ж він походив із української родини з повітового містечка Лохвиці. Яків Іванович народився 1 листопада 1877 року (за одними даними - у самій Лохвиці, за іншими – у Херсоні в родині міщан із Лохвиці), закінчив Одеське морехідне училище Відділу торгового мореплавання з дипломом шкіпера далекого плавання у 1902 році, перебував на військовій службі на флоті Московській імперії, відтак був офіцером флоту, у званні підпоручика по Адміралтейству від 1904 року, закінчив клас підводного плавання у місті Лібаві в 1907 році, став офіцером підводного плавання за першим списком 1907 року, а як штурман (шкіпер) далекого плавання здав офіцерський іспит з підвищенням до звання підпоручика по Адміралтейству із зарахуванням в запас флоту, у 1903 році, Яків Іванович був призначений на службу до флоту тим же військовим звання вже наступного року.

Прикметно, що саме з початком московсько-японської кампанії Яків Подґорний був призначений у службу від 30 березня 1904 року із зарахуванням по Адміралтейству, згодом був виконавцем гідрографічних робіт на портовому судні «Лоцман»(1904), пізніше, у 1904-1905 роках, - став вахтовим начальником допоміжного корабля «Дон». Після призначення у Сибірську флотилію він обіймав посаду помічника командира (1905), потім командира підводного човна «Кефаль» (03.01.06-08.05.08). Як я вже зазначав вище, наш земляк став офіцером підводного плавання за першим списком у 1907 році, а мінним офіцером 2-го розряду - у 1908-ому, згодом він був переведений із штабс-капітанів по Адміралтейству на діючий флот у званні «лейтенант» (26.07.1910), пізніше проходив службу в якості мінного офіцера штабу 2-го дивізіону підводних човнів (1910).

Крім того, Яків Іванович виявив себе, як конструктор мінного зброї: удосконалив мінні апарати Джевєцького, домігшись значного підвищення точності стрільби, після чого вони були рекомендовані для споруджуваних тоді човнів І.Г.Бубнова (1872-1919). За взірцеву службу 6-го грудня 1914 року йому було присвоєно звання «старший лейтенант». У період Першої світової війни Я.І.Подґорний командував підводними човнами «Крокодил» (26.07.10-05.03.15), «Кайман» (тимчасово - 14-01.03.15) і «Гепард» (05.06.15-11.07.16), з останнього був, як мовиться на флоті, «списаний» через хворобу.

За участь у військових діях проти німців він був нагороджений орденом Св.Анни 3-го ступеня з мечами та бантом (29.06.1915). У червні 1916 року виходець із Лохвиці Яків Подґорний був призначений помічником начальника відділу підводного плавання Головного управління кораблебудування. Саме тоді, як я вже зазначав, якраз Я.І.Подґорний запропонував удосконалення торпедного апарату Джевєцького, чим усунув залежність напрямку руху торпеди від кута її виходу із апарату й тим самим підвищив точність стрільби. - «…Апарати Джевєцького, змінені ще тоді лейтенантом Подгорним», як елемент озброєння «підводних човнів 630 тон водотоннажністю по проекту І.Г.Бубнова…», як це й передбачалися технічними умовами, затвердженими в травні 1911 року. За відмінну службу пан Яків згідно з наказом від 28 червня 1917 року став капітаном 2-го ранґу.

У 1915 році Я.Подґорний висунув ідею стрільби торпедами по підводному човні при його знаходженні під водою і запропонував необхідні для цього зміни в конструкції торпеди, його ідея на чверть століття випередила технічні можливості того часу, однак так і не була прийнята до реалізації.

Після большевицького перевороту в Петрограді 1917-року наш земляк знаходився на службі у Добровольчої армії й Збройних Силах Півдня Росії (Московії), відтак був учасником т.зв «Бєлого двіженія». Навесні 1918-го року, пробравшись до Новоросійська, він проходив службу спочатку у військовому порту, а від 18 січня 1919 року - у Донський армії; брав активну участь у формуванні Донський флотилії, організовував флотилію «Всєвєлікого Війська Донського», командував морським бронепоїздом, посідав становища спочатку інспектора, потім - начальника Управління морської важкої артилерії (від 02.02.1919).

1-го червня 1919 року Я.І.Подґорному було присвоєно звання капітана 1-го ранґу, а в березні 1920 року він був евакуйований із Новоросійська; вже в липні цього ж Яків Іванович року повернувся до Севастополя на кораблі «Володимир». Під час евакуації московсько-російської армії із Криму капітан 1-го ранґу Я.Подґорний командував транспортом «Далланд», який в грудні 1920 року він же привів до порту в Бізерті.

Станом на 25 березня 1921 року наш земляк проживав у Марселі, потім - в Чехословаччині. В 1928-1931 рр.., він видавав у Пльзені журнал «Зарубіжний морської збірник» (про який мова піде нижче), очолював т.зв. пльзенську групу Товариства Галліполійців й групу офіцерів флоту в Пльзені, до 1939 року був начальником 6-го відділу (Центральної Европи) Російського Загальновійськового Союзу (РОВС-у), в який восени 1924 року була перетворена Російська армія, що раніше була під командуванням генерала московської служби П.Н.Вранґеля.

Пан Яків був також ініціатором створення «Всезакордонного об’єднання російських морських офіцерів». У травні 1945- ого Я.І.Подґорний був заарештований військовою контррозвідкою СМЕРШ нібито за його здогадну «належність до білоеміґрантської терористичної організації» та був насильно вивезений під конвоєм із Праги до Москви. Помер у московській катівні у 1946(5)(?) році під час т.зв. слідства внаслідок тортур.

Як я вже писав вище, на еміґрації нащадок лохвицьких міщан Яків Іванович Подґорний видавав від 1928-го по 1932 рік знаменитий професійний часопис військових моряків «Зарубіжний морської збірник» (ЗМС), зарубіжний варіант «Морського збірника», найстарішого московсько-російського морського журналу, що видавався аж від 1848 року, і який пережив лихоліття большевицького перевороту 1917 року та братовбивчої громадянської війни на теренах тодішньої Московської імперії, через що цей журнал нібито «роздвоївся» і став виходити в двох версіях - «білої» та «червоної».

На думку професійних архівістів, зокрема дослідника Нікіти Кузнєцова, незважаючи на відносно короткий період свого існування (1928-1932), «білий» «Зарубіжний морський збірник» (ЗМС) став, свого роду, віхою в історії російської військово-морської еміграції. Найвищий професійний рівень публікацій, огляди останніх технічних новинок, теоретичні праці з військово-морської стратеґії і тактики, блискучі ретроспективні огляди з історії флоту і спогади учасників воєнних дій на море періоду Великої війни, «..все це досі впадає в очі і викликає повагу. Головним редактором ЗМС став капітан 1-го ранґу Яків Іванович Подґорний (1877-1945).

Яків Іванович, був одним з піонерів підводного плавання. Під час світової війни командував підводними човнами «Крокодил» і «Гепард». Подґорний, до всього іншого, вніс ряд важливих технічних новинок в торпедну справу… «…Для історика, - зазначає науковець Нікіта Кузнєцов, - 148 номерів «Морського журналу» представляють величезну цінність. На його сторінках були опубліковані численні, найчастіше - невеликі, але, часто абсолютно унікальні спогади представників російського флоту, часто присвячені не тільки флотської проблематики .

Це і мемуари, присвячені дореволюційній Росії і спогади про події громадянської війни. Морський журнал видавався Кают-компанією в Празі - еміґрантською військово-морською організацією… Широко висвітлювалася на сторінках видання і діяльність зарубіжних морських організацій. Практично в кожному номері була рубрика, під наголовком «З життя морських організацій», в якій друкувалася інформація про діяльність кают-компаній та інших об’єднань моряків, розкиданих по всьому світу. Публікувалася також інформація про створення пам’ятників російської військової слави за кордоном, зокрема , про будівництво храму-пам’ятника в Бізерті. Цінним біографічним джерелом є списки померлих моряків і некролоґи. З них можна дізнатися не тільки дати смерті багатьох офіцерів флоту, але й подробиці з біографій, зокрема, які стосуються періоду громадянської війни та життя в еміґрації, в більшості випадків не відмічені в збережених послужних списках…».


Однак, мене, як колишнього офіцера-підводника, історика-аматора й дослідника свого краю, далі цікавила доля нащадків свого знаменитого колеґи офіцера-підводника Якова Івановича Подґорного, вихідця з нашої улюбленої Лохвиці. І мені пощастило: я натрапив на допис Анастасії Копршівової про Вишеґрадський цвинтар, - місце поховання видатних представників чеської науки, мистецтва і культури. Він є аналоґією московського Новодєвічого цвинтаря. Празький же цвинтар, природно, набагато менший за московський, але завжди відкрито і доступно. Незважаючи на те, що Вишеґрадський цвинтар розташований недалеко від центру міста, він знаходиться поза ґаласливого вуличного руху , високо над набережною Влтави.

«…Як не дивно,- пише Анастасія Копршівова, - на такому священному для чехів місці знаходяться дві могили російського походження. У першій могилі покоїться прах членів сім’ї Олега Подґорного (1956-2000), директора популярного музичного фестивалю «Празька весна» й внука адмірала Чорноморського флоту Якова Івановича Підґорного (1877-?, загинув у ГУЛАГу), командира першого російського підводного човна. Могила знаходиться недалеко від головного входу біля стіни церкви свв. Петра і Павла. Вона сучасно оформлена, з великими кам’яними півкулі…».

…Коли у суботу 12 травня 2001 року у будівлі празької Староміської ратуші відбулося офіційне відкриття п’ятдесят другого Міжнародного музичного фестивалю «Празька весна», що його відкрив міністр культури Чеської Республіки Павел Достал, то він у своїй промові в першу чергу згадав людини, чиє ім’я протягом 11 років було нерозривно пов’язано з фестивалем «Празька весна». Це директор фестивалю Олег Подґорний, який раптово помер 17 грудня 2000 року в віці 44 років. Пан міністр, зокрема, наголосив: «… Це перший фестиваль без Олега Подґорного. Нам всім буде дуже не вистачати його привітної усмішки, з якою він щороку вітав гостей фестивалю та його далекоглядності, завдяки якій він вирішував всі проблеми, що виникали. Але дух Олега Подґорного буде з нами. Завдяки йому палітра фестивалю цього року стала ще багатшою. Крім традиційної европейської музики, яка належить до золотого фонду класичної музики, цього року ми зможемо також насолодитися стародавньої музикою Сходу. Завдяки Олегу Подґорному невіддільною частиною «Празької весни» стала джазова музика…».

Пошук же інших родичів знаменитого нашого земляка, одного із перших офіцерів-підводників флоту Московської імперії Якова Івановича Подґорного мною буде далі продовжуватись…

Доктор права УВУ Олександр Панченко,
- адвокат з міста Лохвиці Полтавської області,
колишній офіцер-підводник Північного флоту,
- Почесний Український Адмірал
Категория: Різне | Просмотров: 296 | Добавил: Administrator | Принтер: | Рейтинг: 5.0/3 |
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Усі смайли
Код *:

Віртуальна газета м.Лохвиця

Віртуальна газета м.Лохвиця

Віртуальна газета м.Лохвиця

Віртуальна газета м.Лохвиця

Віртуальна газета м.Лохвиця

Віртуальна газета м.Лохвиця

Останні коментарі на сайті

Такого мачоса-срачоса удалили видео с СТБ cry

Интересно, а портреты он рисует ? Очень красивая картина. smile


Дуже страшна трагедія.. Рідним та близьким сили та терпіння. sad

продається недобудований будинок в м.Лохвиця т.066-427-48-64

Все ж таки, "завалив".... Притому що, майдан уже угомонився.... Напевно мало емоцій, - нехай для вас це буде боротьба... Бережіть себе Олександре...........................

Нерівний час.... Не здивуюся якщо ця людина "завалить" пам'ятник вождя пролетаріатів у м. Лохвиця. І все це за ради того - щоб зробити красиві світлини на фоні так званих його перемог. А потім впише своє красиве (на його думку) П.І.П. в сучасну історичну хроніку визвольного руху України. "Хвала" тобі шановний "борець" Українського народу ......


Кругом одни проблемы ....

Останні новини на сайті

[13.11.2018][Лохвицький р-н.]
Лохвицький район: рятувальники ліквідували пожежу в приватному житловому будинку (0)
[13.11.2018][м.Лохвиця]
Освітяни з Горішніх Плавнів переймали досвід педагогів Лохвицької гімназії №1 (0)
[13.11.2018][м.Лохвиця]
09.11.2018 у Лохвиці відзначили 110-річчя М.С.ДМИТРЕНКА (0)
[07.11.2018][Полтавщина]
На Полтавщині замовили будівництво 15 амбулаторій за 123 мільйони гривень, у тім числі й у Вирішальному (0)
[07.11.2018][м.Лохвиця]
На поточному ремонті доріг і тротуарів (0)
[02.11.2018][Лохвицький р-н.]
ЖИТЕЛi ЛУКИ ТА ЮСКiВЦІВ ПЕРЕКРИЛИ ДОРОГУ, ВИМАГАЮЧИ ЇЇ НЕГАЙНОГО РЕМОНТУ (0)
[02.11.2018][Лохвицький р-н.]
Яшники наповнилися піснями та феєрверками (0)
[02.11.2018][м.Лохвиця]
«Чотири колеса возять тіло, а два – душу…» (0)
[02.11.2018][Лохвицький р-н.]
Будні і свята васильківської «Веселки» (0)
[02.11.2018][м.Лохвиця]
Семінар шкільних бібліотекарів (0)
[01.11.2018][м.Лохвиця]
В м. Лохвиця встановлюють стелу Героям АТО (ФОТО) (0)
[31.10.2018][Лохвицький р-н.]
Тіла були просто складені в купу... (0)
[31.10.2018][Лохвицький р-н.]
Сенчі чоловік погрожував гранатою (0)
[31.10.2018][м.Лохвиця]
У Лохвиці заборонили торгувати спиртним уночі (0)
[31.10.2018][Лохвицький р-н.]
До перемоги – осіннім парком (0)
[31.10.2018][Лохвицький р-н.]
На Полтавщині намагалися викрасти 2 тонни сої (0)
[31.10.2018][м.Лохвиця]
В Лохвицком районе установили детскую площадку у соснового парка (фото) (0)
[31.10.2018][м.Лохвиця]
У Лохвиці підбили підсумки озеленювального сезону (0)
[31.10.2018][Лохвицький р-н.]
Яхники на Полтавщині відзначили День села (0)
[31.10.2018][м.Лохвиця]
Жителя Лохвиці затримали за виготовлення та збут наркотиків (0)

Дошка безкоштовних оголошень

[18.07.2018][Дома, гаражи]
Продам гараж (0)
[26.06.2018][Продам]
Продається земельна ділянка (0)
[21.04.2018][Дома, гаражи]
Продам двір (0)
[18.01.2018][Продам]
Реализуем цыплят, утят также индюшат от производителя. (0)
[18.12.2017][Продам]
Продам дрова Дуб (0)
[26.10.2017][Услуги]
Кредити на малі та великі мрії від СМАРТ-ФІНАНС (0)
[05.11.2014][Работа]
Домашнее поражение «Зенита» от «Байера» (0)
[18.10.2014][Работа]
New Female Health Center in Detroit. (0)
[17.10.2014][Работа]
Defying Expectations in Miamш. (0)
[06.10.2014][Услуги]
Пасажирські перевезення (0)
Форма входу
Логін:
Пароль:
Календар новин
«  Лютий 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
Пошук
Друзі сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
м.Лохвиця © 2018