П`ятниця, 19.10.2018, 04:42
Віртуальна газета"ВІКНА" м.Лохвиця
Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця Віртуальна газета м.Лохвиця
 
Головна сторінка | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гость | RSS
 
Меню сайту
Розділи новин
Україна [226]
Полтавщина [314]
Світ [50]
м.Лохвиця [394]
Різне [58]
Лохвицький р-н. [344]
Міні-чат
500
Головна » 2016 » Січень » 18 » Що трапляється з артистами-щедрувальниками: Дід Мороз із обгорілою бородою, Снігуронька в калюжі
Що трапляється з артистами-щедрувальниками: Дід Мороз із обгорілою бородою, Снігуронька в калюжі
09:24
Ветеран щедрування та проведення новорічних заходів розповів ПтК про курйози, які трапляються з самодіяльними акторами

На Лохвиччині існують багаті традиції святкування дня Святого Миколая, Нового року та Різдва. У виступах щедрувальних груп, які організовують затійники на підприємствах і установах, при культурних закладах і де збираються друзі чи сусіди, присутні гумор, народна пісня та витівки, які надовго запам’ятовуються й дають заряд хорошого настрою на весь рік.

В останні роки у стадії творчого розквіту перебуває щедрувальна група районного Будинку культури, актори якої в той же час готують і показують вистави для дорослих і дітей, проводять на найвищому рівні оригінальні святкові заходи. Сценарії виступів щедрувальної групи ні разу не повторювалися, сценаристи й артисти щоразу додають щось таке, від чого всі за животи хапаються. Герої щороку нові: то Чорт є, то Баба Яга, то Вередуха Капосна…

Про особливо цікаві випадки, які траплялися зі щедрівниками та самодіяльними акторами, ми попросили розповісти директора РБК Миколу Тарапату, який бере активну участь у святкових дійствах більше 45 років. Уперше він став учасником справжньої щедрувальної групи, яка розігрувала міні-вистави, у 10-річному віці. Було це у 1970 році. Згадує, що на ньому була стрічка з написом «Новий рік», щедрували разом із Дідом Морозом і Снігуронькою. Микола Васильович розказував вірша:
«Я – маленький пастушок,
Одяг сірий кожушок,
Іду від хати до хати
З Новим роком Вас вітати».

Працівникам торгівлі запропонували… електричного стільця
– Добре запам’ятовуються ситуації неординарні, особливо коли хтось із колективу вже чарочку випив, хтось похмелився «на старі дріжджі», хтось уже й заїкатися почав.
Отож, на рубежі 80-х і 90-х я був у складі щедрувальної групи РБК, де працював методистом. Заходимо ми до «Міськторгу», один актор починає:
«Ми – такі майстри чудові,
Такі симпатичні,
Тож прийміть у подарунок…»
У цей час мені на думку спала кумедна рима і я сказав її майже подумки, ледь прошепотівши:
«Стілець електричний».

Але шепоту було досить, щоб актор мимоволі повторив це за мною. Звісно, реготу було стільки, що продовжити виставу вдалося хвилин аж за 15. Але й тоді всі посміхалися і майже не слухали, постійно згадуючи про той стілець. Керівництво «Міськторгу» було суворе, час – радянський, ми боялися, що поскаржиться хтось кудись, але усе минулося.

Дід Мороз плавав у канаві
– Коли я був завідувачем меморіального комплексу в Шумейковому, запропонував колегам, працівникам музею, створити свою щедрувальну групу. Ідею підтримали, ми підготували виставу – і гайда по домівках друзів, колег, родичів, знайомих. Закінчували щедрування на околиці – лохвицьких вулицях Карла Маркса і Гагаріна. Погода була швидше осіння, ніж новорічна – слякоть і дрібний мокрий сніжок. А там саме газ прокладали, повсюди прокопані траншеї, які ущерть залило водою. Тільки перед хвіртками й воротами люди поклали дошки-кладки. Коли виходили з останньої хати, майже стемніло, зійшов місяць, узявся морозець.

Вода в канаві пришерхла льодом, упав сніжок. Звісно, в останній хаті добряче «і ковбаси підхопили, і огірка зверху». Вийшли всі на дорогу, дивимось – а Діда Мороза немає. Гукаємо. Кричить: «У-у-у-у! Я ту-у-ут!» Побігли, дивимось: плаває серед канави. Краї слизькі, ми витягти не можемо. Узяли в дядька по сусідству драбину, тільки тоді й порятували. Добре, що «останньою точкою» була хата моєї сестри, вона допомогла переодягти, висушити й зігріти Діда Мороза.

Борода Діда Мороза вибухнула
– Іншого разу щедрувальна група була підготовлена чудово, на найвищому рівні були костюми. Але у Діда Мороза не було бороди. Знайомі дівчата сказали: «Буде борода!» І зробили її самі з вибілених конопель, вийшла гарна, пишна. Удень ми запланувати відвідувати домівки, а ввечері – виступ у Будинку культури.

Тільки одяглися, загримувалися й приготувалися «в обхід», як хлопцям захотілося курити. Тільки підкурюють – борода займається. Причому миттєво, ледве встигли її зірвати. Опіки були незначні, ми їх намастили якоюсь маззю. Довелося мені одягати костюм Діда Мороза, бороду нашвидкуруч зробили з вати. По-перше, не палю, по-друге, вата тліє значно повільніше, тоді як волокна коноплі – вибухають, наче порох. Тож попереджую «винахідників» бороди про небезпеку, хоча зараз навряд хто знайде коноплі, легко можна купити готову бороду.

Сукню Снігуроньки випрали й висушили за 15 хвилин
– У інший Новий рік я працював у сільському Будинку культури, ми зі Снігуронькою мали обійти кілька домівок, а потім виступати на сцені. Снігуронька незадовго приїхала з Білорусії, говорила з акцентом: «Папрацуєм чесно». На 19 годину ми мали прийти в Будинок культури, там у залі чекало не менше 300 глядачів. Часу було в обріз, але одна знайома усе просила: «Ну зайдіть до мене, будь-ласочка!» Відмовити було неможливо, коли глядачі вже чекали, ми побігли.

Тоді 30 грудня була суцільна ожеледь, накрапав дощик. Снігуронька повторювала своє «папрацуєм», аж раптом підковзнулася в калюжу й потягла мене. Лежимо в калюжі: вона – у воді, я на ній. Піднімаємося – я трохи підмок, а вона – вщерть. Перший раз тоді одягли новенькі костюми. До виходу на сцену – 15 хвилин. На щастя, господиня відчула себе винною, що так настирливо запрошувала. Доки ми були за столом, випрала одяг Снігуроньки й висушила праскою за 15 хвилин, обкладаючи сухою марлею і тканиною.

Хотів пляшку, а виграв… бюстгальтер
– Коли ми висушилися і прийшли, зал просто кипів у очікуванні, людей іще більше, ніж чекали. Ми зі Снігуронькою проводимо гру. Кажу: «Мужики! Приз такий, що не пожалкуєте!» Над призом я потрудився добряче заздалегідь. Намотав із газет трубу, запакував у красивий папір. Усі чоловіки подумали, що там – велика пляшка хорошого спиртного. Щоб виграти, треба було відкусити шматок великого яблука, яке висіло на нитці. Виходили усі, хто міг.

Але настільки рот ні в кого не відкривався і, потицявши яблуко, ішли ні з чим. Тут вийшов один чоловік, його зараз уже, нажаль, немає. Коли рота розкривав, залом рознісся хрускіт щелеп. Як не заподіяв собі травми – невідомо, але відкусив. Снігуронька урочисто вручила приз. Проти очікування, він виявився легким. Тому (а ще й тому що був уже в обіймах зеленого змія) почав розривати пакунок просто на сцені під оплески. Після тривалого шматування тих газет дістав… бюстгальтер найбільшого розміру, який ми змогли тільки дістати – чи не дев’ятого. Лається й кидає його в найдальший куток (невідомо, чи були такі груди хоч одні на все село). У залі реготали покотом, решту свята всі веселилися щиро, від душі.

Чоловікові довелося ходити у сітчастих панчохах на високих підборах
– У Їсківцях, де я народився й виріс, щедрувальну групу організовували працівники клубу. Після трьох років у ролі Нового Року я став виконувати інші, коли став дорослим, побув і Дідом Морозом, продовжувалося це і в училищі культури. А в РБК моя роль залежить від обраного в певний рік стилю. Наприклад, коли одягалися по-козацькому і відтворювали гоголівських героїв, я грав Чуба. Найкумедніша роль – Циганочки. Грав її років через два після закінчення училища. Як мене дівчата розмалювали косметикою – варто тільки уявити. Взули у туфлі на високих підборах. Коли люди бачили мої криві волохаті ноги у панчохах, падали від реготу. В одній руці я тримав колоду карт і ворожив, а в іншій руці – «дитину». Себто ляльку, яка при перекиданні плакала. Для «дитини» кидали не менше, ніж по 20 копійок.

Щедрувальникам дають ковбасу й мандарини, але можуть піднести торбу з цеглою
– Щедрувальна група РБК ніколи не приходила без попередження, ми завжди телефонували і приймали запрошення, адже поздоровленням усі раді, але не в усі часи в усіх було що в торбу покласти.

Ніде правди діти, дорослим у першу чергу або наливають по чарці, та й не по одній, або пляшку в торбу дають. Особливо я пам’ятаю щедрування за радянських часів. Якось у 80-х зайшли до ковбасного цеху при Лохвицькій бойні, директором якого був Віктор Батура. Вийшли з повними торбами ковбас, усім не по одній качалці дісталося. Це було щось, адже у лохвицьких магазинах ковбаса не часто бувала. Звісно, давали багато яблук, мандаринів, апельсинів, печива.

Але й тут без жартів не буває. Розповідав один колега з сусіднього району: дали цілу сумку з собою, вже спаковану. Важка, всі аж прицмокували: «Оце буде!» Коли обійшли усіх, кого планували, зібралися відсвяткувати й поділити нащедроване. Першою відкрили ту важку сумку – так цікаво було. Аж там – шматки цегли. Зразу лаятись почали, придумувати, як помстяться тому господарю, що дав, адже по всьому селу носити цеглу довелося. Коли пішли викидати, помітили записку: «Спасибі за роботу!» В ній були замотані дві купюри по 25 радянських рублів – майже половина тогочасного середнього місячного заробітку.

Сергій Ніконов


На фото:
1. Микола Тарапата в ролі Діда Морозенка, 2 січня 2015 р.
2. Так Микола Тарапата виглядає без гриму, коли читає гумореску, 2014 р.
3. Щедрувальна група РБК на ретро-вечорницях, 11 січня 2013 р.
4. Микола Тарапата (справа) у ролі Купця. Свято Проводів Зими, 26.02.2012 р.
Категория: м.Лохвиця | Просмотров: 308 | Добавил: Administrator | Принтер: | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Усі смайли
Код *:

Віртуальна газета м.Лохвиця

Віртуальна газета м.Лохвиця

Віртуальна газета м.Лохвиця

Віртуальна газета м.Лохвиця

Віртуальна газета м.Лохвиця

Віртуальна газета м.Лохвиця

Останні коментарі на сайті

Такого мачоса-срачоса удалили видео с СТБ cry

Интересно, а портреты он рисует ? Очень красивая картина. smile


Дуже страшна трагедія.. Рідним та близьким сили та терпіння. sad

продається недобудований будинок в м.Лохвиця т.066-427-48-64

Все ж таки, "завалив".... Притому що, майдан уже угомонився.... Напевно мало емоцій, - нехай для вас це буде боротьба... Бережіть себе Олександре...........................

Нерівний час.... Не здивуюся якщо ця людина "завалить" пам'ятник вождя пролетаріатів у м. Лохвиця. І все це за ради того - щоб зробити красиві світлини на фоні так званих його перемог. А потім впише своє красиве (на його думку) П.І.П. в сучасну історичну хроніку визвольного руху України. "Хвала" тобі шановний "борець" Українського народу ......


Кругом одни проблемы ....

Останні новини на сайті

[21.05.2018][м.Лохвиця]
Увага! Лохвиця започатковує свій фестиваль! (0)
[21.05.2018][Україна]
Адвокат із м. Лохвиця, Олександр Панченко, у Львові отримав премію імені Ірини Калинець (0)
[23.04.2018][м.Лохвиця]
Школа і поліція (0)
[01.04.2018][Лохвицький р-н.]
Лохвицький район: рятувальники ліквідували пожежу в приватній господарчій будівлі (0)
[01.04.2018]
Змагалися між собою юні екологи (0)
[01.04.2018][Лохвицький р-н.]
Цікаві канікули гуртківців Лохвицького міського ЦДЮТ (0)
[01.04.2018][Лохвицький р-н.]
Тиждень родинного виховання у Васильківській ЗОШ (0)
[26.03.2018][Лохвицький р-н.]
У Лохвицькому районі наркоторговець зберігав вдома небезпечні предмети (0)
[24.03.2018][м.Лохвиця]
Нові вікна – енергоекономія на перспективу (0)
[23.03.2018][м.Лохвиця]
День батьківського самоврядування у Лохвицькій ЗОШ №3 (0)
[23.03.2018][м.Лохвиця]
Поточні завдання служби благоустрою: вчора – обрізка гілок, сьогодні – розчистка канави (0)
[20.03.2018][Лохвицький р-н.]
Лохвицький район: рятувальники ліквідували пожежу у приватному житловому будинку (0)
[19.03.2018][Полтавщина]
Свинаренко, Журавель і Герасимук визнані кращими каратистами року, а Прядка – кращим тренером (0)
[19.03.2018][Лохвицький р-н.]
«Лічильник крутиться, як «самошеччий», а в хаті все холодно» (0)
[19.03.2018]
"Ворскла" втратила третю позицію після розгрому від "Динамо" (0)
[17.03.2018][м.Лохвиця]
У Лохвиці спорудять пам’ятний знак атовцям (0)
[03.03.2018][м.Лохвиця]
Лохвиця: вогнеборці врятували від вогню житловий будинок (0)
[03.03.2018][м.Лохвиця]
Як у останній день зими Лохвицька громада сніг розчищала... (0)
[03.03.2018][Лохвицький р-н.]
Лохвицькому району передали пожежну машину (фото) (0)
[03.03.2018][м.Лохвиця]
У Лохвиці під колесами власної вантажівки загинув водій (фото) (0)

Дошка безкоштовних оголошень

[18.07.2018][Дома, гаражи]
Продам гараж (0)
[26.06.2018][Продам]
Продається земельна ділянка (0)
[21.04.2018][Дома, гаражи]
Продам двір (0)
[18.01.2018][Продам]
Реализуем цыплят, утят также индюшат от производителя. (0)
[18.12.2017][Продам]
Продам дрова Дуб (0)
[26.10.2017][Услуги]
Кредити на малі та великі мрії від СМАРТ-ФІНАНС (0)
[05.11.2014][Работа]
Домашнее поражение «Зенита» от «Байера» (0)
[18.10.2014][Работа]
New Female Health Center in Detroit. (0)
[17.10.2014][Работа]
Defying Expectations in Miamш. (0)
[06.10.2014][Услуги]
Пасажирські перевезення (0)
Форма входу
Логін:
Пароль:
Календар новин
«  Січень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Пошук
Друзі сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
м.Лохвиця © 2018